Na jakie rodzaje dzielimy wspinaczkę?
Wspinaczka to sport cieszący się coraz większą popularnością, pozwalający na zbudowanie siły i kondycji i całościowy rozwój organizmu, kształtowanie sylwetki oraz wzmacnianie koncentracji i cierpliwości. Wspinaczkę dzielimy na wiele rodzajów, w zależności od terenu wspinania, metod asekuracji oraz wybranego stylu. W tym artykule omówimy kilka z nich.
Wspinaczka górska
To odmiana klasycznej wspinaczki, wymagająca specjalistycznego sprzętu oraz dużych umiejętności. Tereny górskie są popularne wśród wspinaczy ze względu na niezapomniane widoki, ale wspinaczka górska wymaga ogromnych przygotowań i profesjonalnych akcesoriów, które zapewniają bezpieczeństwo i wspomaganie siły wspinacza tam, gdzie to konieczne.
Wspinaczka skałkowa
Ze względu na swój charakter jest podobna do wspinania górskiego, ale wspinacze korzystają z terenów skałkowych i w łagodniejszych warunkach – bez śniegu i lodu. Strome ściany skałek przyciągają najczęściej dwuosobowe zespoły, w których wspinacze mogą się nawzajem asekurować. Wspinaczka skałkowa często jest wybierana jako aktywność rekreacyjna, ale jest również uprawiana przez zawodowców.
Bouldering
Wywodzący się od słowa głaz (ang. boulder) styl wspinaczki polega na wchodzeniu na dużej kamienie bez stosowania liny asekuracyjnej. To wspinaczka na krótkie trasy, podczas której do asekuracji służy mata, tzw. crash pad, który łagodzi skutki odpadnięcia od ściany. Niektórzy pasjonaci boulderingu jako asekuracji stosują pomoc partnera – spottera, który czuwa, aby w miarę możliwości złagodzić moment upadku.
Wspinaczka na sztucznej ścianie (na panelu)
To odmiana idealna dla początkujących, aby wypracować kondycję i siłę potrzebną do bardziej zaawansowanych form wspinania. Specjalna konstrukcja paneli pozwala na budowanie ścian o różnych stopniach trudności, na których doskonale będą czuć się amatorzy, ale umożliwią również organizowanie zawodów dla profesjonalistów.