Płytka Stichta, czyli pierwowzór kubka asekuracyjnego
Płytka Stichta to ważny element wyposażenia wspinaczkowego, stanowi ona przyrząd asekuracyjny. Jest to płaski, metalowy krążek, w którym znajdują się dwa podłużne otwory, dodatkowo może ona być wyposażona również w wytrzymałą sprężynę, której zadaniem jest zapobieganie klinowaniu się liny w tym przyrządzie. Dodatkowo wyposażona jest sznurek wpinany w karabinek, co będzie zapobiegać temu, by nasz element asekuracyjny nie odsunął się zbyt daleko.
Co wyróżnia płytkę Stichta?
Z całą pewnością osoby zajmujące się profesjonalnie wspinaczką potwierdzą, że Płytka Stichta ma wiele zalet. Wymienić należy pośród nich chociażby: bardzo prostą konstrukcję, skuteczne działanie na linach o różnej grubości, ponadto nie dopuszcza ona do skręcania się liny, daje też możliwość zjazdu na podwójnej linie i oczywiście jest bardzo trwała. Jednak mimo wszystko nie jest to rozwiązanie całkowicie pozbawione wad. Warto pośród nich wymienić: sznurek, w który jest wyposażona może zaplątać się w linę, w czasie długich i szybkich zjazdów, na tej stosunkowo niewielkiej powierzchni powstaje duża ilość ciepła, które jest trudno odprowadzane.
Następcą płytki jest kubek asekuracyjny, wspinaczkowy. Podstawowa różnica jest taka, że nie zawiera on sprężynki. Zamiast sznurka stosuje się natomiast stalowe linki lub kabłąki, co pozwala na wyeliminowanie jednej z głównych wad płytki. Jednak sposób działania, obsługa czy samo działanie nie różnią się od tego, jakie znamy z płytki. Można powiedzieć, że jest to jej udoskonalona wersja.
Sznurek i płytka
W przypadku większości dostępnych na rynku kubków, szczególnie jeśli pracujemy z grubszymi linami ich zablokowanie jest łatwiejsze niż w przypadku płytki. W tym wypadku więc asekuracja ma charakter statyczny. Aby korzystanie z asekuracji dynamicznej było łatwiejsze, w niektórych kubkach istnieje możliwość wpięcia liny na dwa sposoby, które różnią się stopniem hamowania liny. Jest to z pewnością niezbędny element każdego alpinisty, który kocha wspinaczkę.