Stopień zagrożenia lawinowego. Jak się go określa?
Góry to mekka dla wszystkich miłośników trekkingu oraz zimowego szaleństwa na desce lub nartach. Wybierając się w góry, szczególnie w okresie zimy warto pamiętać nie tylko o dobry sprzęcie, ale przede wszystkim śledzić zmieniające się warunki pogodowe, w tym zagrożenie lawinowe, co pozwoli bezpiecznie spędzić czas na szlaku.
Czym jest lawina?
Planując urlop w górach warto wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w tym możliwość zejścia lawiny. Jest to masa śniegu, która zsuwa się ze stoku z dużą prędkością. Stanowi ona zagrożenie dla zdrowia i życia narciarzy oraz osób, które przebywają na stoku zjeżdżając na przykład na sankach czy spacerując. Niestety często lawina jest bagatelizowana stając się przyczyną wielu urazów, a nawet śmierci turystów.
Rodzaje lawin śnieżnych
Śnieg zmienia swoją konsystencję oraz gęstość w zależności od warunków temperaturowych panujących w danym momencie na obszarze, na którym dochodzi do opadu. Na tej podstawie wyróżniamy kilka rodzajów lawin śnieżnych. Należą do nich:
- lawina pyłowa, występująca w postaci lekkiego, sypkiego śniegu,
- lawina puszysta charakteryzująca się puszystym śniegiem,
- lawina płytowa, występująca w postaci zsuwających się zlodowaciałych płyt śnieżnych,
- lawina wilgotna, składająca się z ciężkiego śniegu.
Stopnie zagrożenia lawinowego
Wybierając się w góry należy zaopatrzyć się nie tylko w odpowiedni sprzęt, ale też wiedzę na temat wystąpienia ewentualnego zagrożenia lawinowego. W prognozach pogody oraz na stronach GOPR można dowiedzieć się, jakie warunki pogodowe panują na szlakach i stokach. Stopień zagrożenia lawinowego określa się na podstawie pogody oraz wielkości pokrywy śnieżnej. Wyróżniamy pięć stopni zagrożenia lawinowego. Pierwszy stopień to zagrożenie małe, drugi stopień to zagrożenie umiarkowane, co oznacza, że należy unikać stoków o nachyleniu 40 i więcej stopni. Trzeci stopień to zagrożenie znaczne, w którym zaleca się unikać stoków o nachyleniu 35 stopni i więcej. Czwarty stopień oznacza zagrożenie wysokie, co oznacza, że należy unikać rejonów z kątem nachylenia 30 stopni i więcej, a piąty, najwyższy stopień to zagrożenie bardzo wysokie. Wtedy wszelkie wycieczki są zabronione.