TOPR - kiedyś i dziś
TOPR - Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jest stowarzyszeniem, które za zgodą ministerstwa spraw wewnętrznych pełni służbę ratownictwa górskiego. Godło i odznaka TOPR przedstawiają błękitny krzyż na białym polu z brązowym otokiem, a pod krzyżem umieszczona jest gałązka kosówki. Poznaj działanie TOPR kiedyś i dziś.
Historia w skrócie
TOPR oficjalnie działa od 29 października 1909 roku, na mocy zatwierdzonego przez galicyjskie Namiestnictwo we Lwowie statusu. Pierwszym naczelnikiem został Mariusz Zaruski, który sam opracował tekst przysięgi. Do dzisiaj tekst tej przysięgi nie został zmieniony, a nowi członkowie TOPR powtarzają ją nienaruszoną. Jednych z pierwszych zadań ratowników było poszukiwanie zaginionych turystów, jak również niesienia im pomocy. Praktycznie każdy mógł się stawić do dyspozycji. Na samym początku istnienia TOPR na pomoc zagubionym turystom ruszali miejscowi pasterze ochotnicy, jednak z czasem zauważono brak fachowej i odpowiednio wyposażonej ekipy ratowniczej. Pierwotnie zespół TOPR tworzyło jedenastu członków.
TOPR dziś
TOPR przez lata swojej działalności i pracy usprawnił i znacznie unowocześnił sposób funkcjonowania całej organizacji. Adekwatnie z rozwojem ruchu turystycznego na całym terenie Parku Narodowego, wzrosła liczba interwencji ratowników. W przeciwieństwie do działania TOPR kiedyś obecnie, aby zostać ratownikiem TOPR, należy spełniać dość wysokie wymagania. Należy między innymi przejść okres próbny, który może trwać od 1,5 roku do 3 lat. W tym okresie ochotnik powinien wykazać się dobrą znajomością topografii Tatr, jak również odpowiednimi umiejętnościami w dziedzinach jak:
- wspinania,
- narciarstwa,
- ratownictwa,
- autoasekuracji.
Po zakończeniu okresu próbnego ratownik, podobnie jak było w przeszłości, składa przysięgę na ręce naczelnika. Obecnie Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe liczy 33 zawodowych i wykwalifikowanych ratowników. Ponieważ głównym zadaniem TOPR jest niesienie pomocy zagubionym i poszkodowanym turystom, każda ekipa powinna być zaopatrzona w odpowiedni sprzęt wspinaczkowy. Taki sprzęt może ułatwić pracę zarówno w łatwych, jak i ekstremalnych warunkach pogodowych.